Rekabette Müzik Etkisi

Yapılan araştırmalar çerçevesinde mağazalarda yapılan müzik yayınları, tüketici davranışlarını etkilediği sonucunu ortaya çıkarmaktadır. Bu bağlamda perakendeciler hem çalışanların çalışma performansını artırmak hem de müşterilerin satın alma davranışlarını gerçekleştirmek için müziği bir anahtar olarak görebilmektedirler. Aksi durumda ise müzik yayını yapmayan mağazaların müşterilerinde azalma olacağı inanışı bulunmaktadır. Ayrıca müşterinin mağazada kalma süresinin müzikle ilişkili olduğunu ifade eden birçok çalışma olduğunu ifade etmek mümkün.

 

Söz konusu konu çerçevesinde yapılan çalışmalardan elde edilen bulgular da ise:

  • Özellikle çalışanların %61’i müziğin çalışma performanslarını artıracağına inanmaktalar.
  • Türkiye’de ki müşterilerin %47’si mağazalarda çalan müziği önemli bir işitsel veri olduğunu düşünmektedirler.
  • Müşterilerin %60’ı ise mağazalarda çalan müziğe göre o noktada geçirilen sürenin değiştiğini ifade etmekteler,
  • Perakendecilerin %78’ise çalışanların çalışma performansını artırmak hem de müşterilerin satın alma davranışlarını gerçekleştirmek için müziği bir anahtar olarak görebilmektedirler.

Özellikle mağazalarda müziğe bu kadar önem veriliyorsa, peki bu yayınlar nasıl yapılmakta bunu hiç düşündünüz mü? Türkiye’de 10.000’den fazla noktada kapalı devrede yasal müzik, anons ve reklam hizmeti sağlayan “SMG” ile tanıştırmak isterim sizleri.

SMG halihazırdaki pazarın %50’sine tek başına hâkim olarak yoluna devam etmektedir. Türkiye’de birçok perakende, restoran, gym/spa, alışveriş merkezleri, akaryakıt istasyonları, otel gibi sektörlere anonslar, müzikler, jingle olmak üzere tek noktadan çeşitli yayınlar yapmaktadır.

Burada esas olarak SMG geliştirmiş olduğu özel yazılımla birlikte hizmet verdiği işletmelere müzik yayınını interneti sürekli kullanmaktan ziyade, depola-çal yöntemini tek merkezden her bir işletmeye özgü hazırlanmış listeler halinde sunulmaktadır.

Temel de ifade etmek istediğim şey, müşteri ya da çalışanların motivasyonunu artırmada müziğin bu kadar önemli olduğu yapılan çalışmalarda vurgulanmasına karşılık, pazarda bunu derinden karşılayabilecek niş sektörlerin çıkması ve bu hizmetin bir ihtiyaç haline dönüşmesi müziğin kıymetli bir anahtar olduğunu göstermektedir.

Sevgiler…

Yorum Bırakın:

E-Posta adresiniz 3. şahıslar ile paylaşılmaz. İletişim için tüm alanlar zorunludur.