Doğru Çalışana Giden Yol !

 

         Değerli okurlar bu yazımda Şirketler Ne İster Ne Bulur sorusunun farklı bir ayağını ele alalım. Hiç şüphesiz şirketlerin en önemli kaynağı olan insandır. Bu gün şirketler bu denli değerli kaynağı elinde tutabilmek adına farklı stratejileri hayata geçirdiğini bilmekteyiz. İlgili konuyu ele almadan önce biliyoruz ki şirket kariyer portallarına ihtiyaç duyduğu personelin beceri ve yetkinliklerini belirterek istediği kaynağı kendisine çekmek için ilk adımı atar (Bu yazındaki amacım işe alım sürecini anlatmak değildir bu yüzden süreci teğet geçiyorum). Ve ihtiyaç duyduğu çalışanı bünyesine alır. Şirkete mensup olan çalışanlardan bazıları başarılı olurken nasıl olur da diğerleri başarısız olup işten ayrılma niyetleri ortaya çıkabiliyor ya da çalışmaya devam edip örgüt içinde sessiz ya da kayıtsız kalabiliyorlar? İncelediğim konu epey geniş bir konu olması sebebiyle bir parça da olsa bunu biraz irdeleyelim.

Bu gün yakın çevrenizden de sıkça duyduğumuz “ İş Görüşmesinde Anlatılanlarla, Yaptıklarım Aynı Değil !!”  Bu cümleyi eminim ki sürekli duymaktasınız. Peki bu uzun dönemde nasıl bir sorun teşkil edecek? Çalışanlar yeni görevlerine başladıktan bir süre sonra kendilerine sunulan iş tanımlarının uygulamada yaptıkları işle pekte benzerlik olmadığını fark ederler. Bu da çalışanın zihnin de mutsuz, düşük performans, verimliliğin düşmesine sebep olacaktır. Tabii yönetici açısından da bir süre önce mülakatta son derece aktif, verimli görülen aday şirket ailesine katıldıktan sonra ne oldu da çalışma verimliliği düştü diye kafaları karışacaktır. Peki bu konuda ne yapılmalı? Şirketler ihtiyaç duydukları personeli ekibine kattıktan sonra belli aralıklarla davranış beklentilerini değerlemelidirler. Öyle ki çalışanın kişilik özelliklerine uygun iş tercihi yapması önemli fakat bu kadar sınırlı kalmayıp şirketinde işe alım sürecinde adayın doğru mülakat teknikleriyle iş ile kişi uyumunu dikkate almalıdır. Bu uyumun olup olmamasının irdelenmesi için süreç teğet geçilmemeli gereken hassasiyet verilmelidir. Küçük bir işletmeyse belki dış kaynaktan faydalanılabilir. Evet son derece maliyetli olacaktır. Fakat uzun vadeye yaydığımızda şirketin bundan kazanımı son derece fazla olacaktır. Bu bağlamda şirketin spesifik olarak her pozisyonda kimin başarılı olduğunu araştırması ve hangi davranış türüne sahip olduğunu araştırması önemlidir. Gelecekte yaşanacak önemli kayıpların önüne geçebilmek için bireylerin bulundukları pozisyonun davranış gereklerine uyum sağladığı ya da sağlamadığı görülmüş olur. Unutmayın ölçemediğinizi yönetemezsiniz.

Elbette çalışanın örgüt içinde başarısız olmasının nedenlerini uzun uzun sayarak bitiremeyiz. Fakat listenin başında olan ve diğerlerini de doğrudan etkileyen sebep şudur: çalışanların başarılı olmak için ihtiyaç duyduğu  doğru koşulları sağlayamayan ya da çalışanları yanlış işlerde çalıştıran şirketler…

 

SEVGİLER…

Yorum Bırakın:

E-Posta adresiniz 3. şahıslar ile paylaşılmaz. İletişim için tüm alanlar zorunludur.